Üyelik ile ilgili tüm sorularınız için bizlere bu adresten ulaşabilirsiniz destek@usetappy.com +90 (212) 999 91 80
{{ stepTitles2[activeStep - 1]}}
{{ cons.FirstName }} {{ cons.LastName }}
Görüşme tipi seçiniz
{{ item.Title }} {{ item.Count + ' adet / ' + item.Minute + ' dk. / ' + item.Price + ' TL' }}
Randevu Tarihi
Görüşme Tarihi Seçin
Müsait randevu tarihi bulunamadı
Görüşme Saati Seçin
{{ item.TimeStr }} {{ item.ISAvailable ? 'Müsait' : 'Müsait Değil' }}
Randevu tarihi ve saati daha sonra belirtilecek, satın aldığınız paket miktarı hesabınıza tanımlanacaktır.
Rumuz
{{ validationErrors2.error("CouponCode") }}
Kart Saklama Sözleşmesi'ni okudum, kabul ediyorum.
Onam Formu'nu okudum, kabul ediyorum.
{{stepTitles[activeStep2 - 1]}}
{{ cons.FirstName }} {{ cons.LastName }}
Görüşme tipi seçiniz
{{ item.Title }} {{ item.Count + ' adet / ' + item.Minute + ' dk. / ' + item.Price + ' TL' }}
Randevu Tarihi
Görüşme Tarihi Seçin
Müsait randevu tarihi bulunamadı
Görüşme Saati Seçin
{{ item.TimeStr }} {{ item.ISAvailable ? 'Müsait' : 'Müsait Değil' }}
Randevu tarihi ve saati daha sonra belirtilecek, satın aldığınız paket miktarı hesabınıza tanımlanacaktır.
Rumuz
Rumuz
Bir rumuz girininiz, bu bilgiyi danışmanınız ve siz hariç kimse bilmeyecektir.
{{ registerValidation.error('NickName')}}
Kişisel Bilgiler
Ad
{{ registerValidation.error('FirstName')}}
Soyad
{{ registerValidation.error('LastName')}}
E-Posta
{{ registerValidation.error('Email')}}
Şifre
{{ registerValidation.error('Password')}}
Şifre (Tekrar)
{{ registerValidation.error('PasswordRetry')}}
Telefon
Telefon Numaranız
{{ phoneValid.ValidationErrors.error('PhoneNumber')}}
Kod ulaşmadı mı ?
Tekrar Gönder
Kodu Doğrulayın
Telefonuna gelen kodu doğrulayın
{{ phoneValid.ValidationErrors.error('Key')}}
{{ validationErrors2.error("CouponCode") }}
Kart Saklama Sözleşmesi'ni okudum, kabul ediyorum.
Onam Formu'nu okudum, kabul ediyorum.
Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir?
Tahmini Okuma Süresi : Dakika | 06/21/2021 Yayınlandı | 03/28/2022 Güncellendi | Kategoriler: Sağlık, Psikoloji

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir?


İnsanlar zaman zaman farklı konularda takıntı, endişe ve evham durumu yaşar. Günlük yaşam içinde ortaya çıkan bu duygular ile birçok insan mücadele eder ve sorunlarını yaşam kalitelerini etkileme noktasına gelmeden çözüme ulaştırır. Ancak bazı kişiler istemsiz bir şekilde endişe ve takıntı duymaya devam eder. Takıntılı düşünceler yüzünden günlük yaşamı etkilenen ve günlük aktiviteleri kısıtlanan bu kişilerde akla ilk olarak Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) adı verilen ruhsal hastalık gelir.

Takıntı hastalığı olarak da bilinen OKB, kişiyi tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapseden bir hastalıktır. Kişinin isteği dışında oluşan bu durumlar kendisine mantıksız gelse bile kişi takıntılı düşüncelerinden uzaklaşamaz. Bu hastalık, kişinin zamanını boşa harcamasına yol açar ve zihnini meşgul eden düşüncelerden kurtulmak ve bu düşünceleri telafi etmek adına düşüncelerini eyleme dökmesine sebep olur. Bu durumda kişi kendisini sıkıntılı ve huzursuz hisseder.


Obsesif Kompulsif Bozukluk Ne Demek?

Obsesif kompulsif bozukluk, obsesyon denilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompülsiyon adı verilen zihinsel eylemlerden ve yineleyici davranışlardan oluşan bir ruhsal hastalıktır.

 • Obsesyon: Kişinin kendi isteği dışında oluşan, zihninden uzaklaştıramadığı fikir, düşünce ve dürtülerdir. Kişiler kontrol edemediği stres yaratan korkular, düşünceler veya görüntüler nedeniyle huzursuz olur.
 • Kompülsiyon: Obsesyonların sebep olduğu yoğun sıkıntıyı ve huzursuzluğu azaltmak ya da ortadan kaldırmak için yapılan yineleyici zihinsel eylem ve davranışlardır.

Obsesif düşünceler tekrar oluştuğunda kişi bu duruma engel olmak için bazı ritüellere veya rutinlere ihtiyaç duyar. Bu ritüeller geçici bir çözümdür ve kişinin gününden saatler çalarak günlük işlerinin aksamasına neden olur. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler takıntılarının ve saplantılarının manasız ya da gerçek dışı olduğunun farkında olabilirler. Ancak bu kişilerin kendilerini durdurmaları için yeterli olmaz.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedenleri?

Hastalığın nedenleri tam olarak bilinmese de araştırmalar biyolojik ve çevresel faktörlerin etkili olduğunu göstermiştir. OKB konusunda psikolog desteği alınmalıdır. Usetappy.com üzerinden alınan online psikolog hizmeti ile bu hastalığın önüne geçilebilir. Tek yapmanız gereken danışmanlar kategorisinden istediğiniz danışmanı seçmek. Sonrasında ister mesajlaşarak ister sesli mesajlaşma ile ister videolu görüşme sağlayarak dilediğiniz şekilde terapi gerçekleştirebilirsiniz.

1. Biyolojik Faktörler

İnsan vücudunun normal işlevini devam ettirebilmesi için beyindeki milyarlarca nöronun birbirleriyle iletişim kurması gerekir. Nöronların, elektriksel sinyaller ile haberleşmesini sağlayan nörotransmitterların arasında yer alan seratonin miktarının azalması OKB’ ye neden olabilir. Rahatsızlık genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde başlar. Kişinin hayatının özellikle stresli dönemlerinde artış gösterir.

2. Çevresel Faktörler

Bazı çevresel faktörler OKB’yi tetikleyebilir. Belirli bazı çevresel faktörler ise var olan bu rahatsızlıkları kötüleştirir. Bunlar başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Cinsel istismar
 • Hastalık
 • Sevilen birinin kaybı
 • Yaşam durumundaki değişiklikler
 • İş veya okulla ilgili sorunlar ve
 • İlişki kaygıları


Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri

Obsesif kompulsif bozukluk hastalığının belirtileri kültürel ve toplumsal açıdan farklılık gösterebilir. Kadınlarda erkeklere göre biraz daha fazla görülür. Bu hastalıkta kişinin takıntıları ve zorlanmaları aşırı olduğundan kolaylıkla fark edilebilir. Sık görülen OKB belirtileri obsesyon ve kompülsiyon olarak ayrı ayrı değerlendirilir. Yaygın obsesyon konuları şu şekildedir:

 • Pislik veya mikrop bulaşmasına karşı korku
 • Başka birisine zarar vermekten korkmak
 • Hata yapma korkusu
 • Rezil olmaktan ya da sosyal açıdan kabul edilemez davranışlar sergilemekten korkmak
 • Günahkar ve şeytanca düşünmekten korkmak
 • Düzen ve simetri dürtüsü
 • Sürekli güvence ihtiyacı ve aşırı kuşku duymak


Yaygın kompülsiyon belirtileri ise şu şekildedir:

 • Tekrar tekrar duş almak ya da sürekli elleri yıkamak
 • El sıkışmamak
 • Kapı tokmağına dokunmamak
 • Ocak ve kilit gibi şeyleri sürekli kontrol etmek
 • Rutin işleri yaparken yüksek sesle veya içinden sayı sayma
 • Belirli bir sıraya göre yemek yeme
 • Genellikle akıldan çıkmayan ve rahatsız edici görüntülere, kelimelere ve düşüncelere takılıp kalma
 • Değersiz nesneleri toplama ve biriktirme
 • Belirli kelimeleri veya cümleleri tekrarlama


Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk hastalığına sahip kişiler, genellikle bu durumun farkındadır. Saplantılı ve yineleyici eylem ve düşüncelerinin hayatını olumsuz etkilediğini bilir fakat bu durumları kontrol edemezler. Bu kişiler genellikle hastalıklarını uzun yıllar boyunca saklarlar. Bu yüzden de kişinin iyileşme sürecine başlaması gecikir.

Obsesif kompulsif bozukluk hastaları bu eylem ve düşüncelerinden kurtulmak istediği zaman mutlaka uzman bir psikoloğa başvurmalıdır. Online psikologlar, obsesif kompulsif bozukluğun son bulmasında hastaya yardımcı olur.

Obsesif kompulsif bozukluğuna sahip olan hastaların beyindeki serotonin düzeyinin dengelenmesi için genellikle antidepresan ilaçlar kullanılabilir. Bu süre boyunca hekimin önerdiği doz ve sürede kullanılmaya devam edilmesi çok önemlidir. Kendisini iyi hissetmeye başlayan kişinin ilaçları bir süre daha kullanması, hastalığının tekrarlamasını önler. Bu yüzden hekime danışmadan ilaç kullanımının bırakılmaması gerekir.


Bilişsel Davranışçı Terapisi

Obsesif kompulsif bozukluk sorunu olan kişilerin kendi kendine iyileşmesi çok zordur. Bu yüzden terapiler çok önemlidir. Tappy üzerindeki online psikologlar, hastalığın önüne geçilmesi konusunda uygun terapinin uygulanmasını sağlar.

Bilişsel davranışçı terapi ile OKB'si olan kişilerin düşünce ve eylemlerini önlemek için altta yatan duyguları ile yüzleşmesi sağlanır. Bu terapide kişinin abartılı ve takıntılı davranışlarının azaltılması hedeflenir. Terapi seansları genellikle haftalık periyotlarla yapılır. Seans boyunca yapılan çalışmaların, günlük yaşantıda uygulanması çok önemlidir. Bilişsel davranışçı terapi, kişinin yaşam kalitesini arttırır. Böylece kişinin gittikçe bozulan mesleki ve sosyal hayatı önemli ölçüde düzelir.


Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavi Edilmezse Ne Olur?

OKB hastası olan kişiler terapi görmediklerinde bu rahatsızlıkları ilerleyebilir ve oldukça tehlikeli sonuçlar ile karşılaşabilir. Bunun sonucunda yaşam kaliteleri ciddi oranda düşer. Hem meslek hem de özel hayatları olumsuz yönde etkilenir. OKB hastaları kaygı, aşırı öfke ve depresyon gibi daha ciddi psikolojik sorunlar yaşayabilir. Bu yüzden bireyin daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşama sahip olabilmesi için terapi görmesi çok önemlidir.

Obsesif kompulsif bozukluk hastalığı olan bireyler genellikle terapiye ihtiyaç duyduklarını kabul etmezler. Psikolog desteği alınmadığında söz konusu kişilerin hayatı daha da zorlaşabilir. Terapinin amacı; kişinin iç görüsünü arttırmak, iş ve üretkenlik gibi alanlarda gösterdikleri abartılı davranış ve eylemlerini azaltmaktır. Terapi sonrası hastalar daha sağlıklı bir yaşam sürmeye başlarlar.


Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Psikolog desteği almadan OKB ile baş etmeye çalışmak çözümlenme sürecini zorlaştırır. İlaç tedavisinde bireyin doktor kontrolünde düzenli bir şekilde ilaçlarını kullanması gerekebilir. OKB'den kurtulmak için ilaçların olumlu etkileri ilk aylarda görülmeye başlanır. İlaçlar 3 ila 4 ay içerisinde etkisini tam olarak ortaya çıkarır. İlaç kullanımının olumlu sonuç vermesinin ardından ilaçların, doktorun kişinin tedavisi için uygun gördüğü süre boyunca kullanılmaya devam edilmesi gerekir. Böylece hastalığın tekrarlanması önlenir. Erişkin insanlarda ilaç tedavisi ve terapi birlikte yürütülür. OKB'si olan hastanın daha kısa sürede iyileşmesi için erken teşhis çok önemlidir.

Paylaşmak Güzeldir :)

Benzer Gönderiler

img description

{{item.Title}}

{{item.Summary.length > 250 ? item.Summary.substring(0,250) : item.Summary}}

{{moment(item.CreateDate).format("LLL")}}