Üyelik ile ilgili tüm sorularınız için bizlere bu adresten ulaşabilirsiniz destek@usetappy.com +90 (212) 999 91 80
{{ stepTitles2[activeStep - 1]}}
{{ cons.FirstName }} {{ cons.LastName }}
Görüşme tipi seçiniz
{{ item.Title }} {{ item.Count + ' adet / ' + item.Minute + ' dk. / ' + item.Price + ' TL' }}
Randevu Tarihi
Görüşme Tarihi Seçin
Müsait randevu tarihi bulunamadı
Görüşme Saati Seçin
{{ item.TimeStr }} {{ item.ISAvailable ? 'Müsait' : 'Müsait Değil' }}
Randevu tarihi ve saati daha sonra belirtilecek, satın aldığınız paket miktarı hesabınıza tanımlanacaktır.
Rumuz
{{ validationErrors2.error("CouponCode") }}
Kart Saklama Sözleşmesi'ni okudum, kabul ediyorum.
Onam Formu'nu okudum, kabul ediyorum.
{{stepTitles[activeStep2 - 1]}}
{{ cons.FirstName }} {{ cons.LastName }}
Görüşme tipi seçiniz
{{ item.Title }} {{ item.Count + ' adet / ' + item.Minute + ' dk. / ' + item.Price + ' TL' }}
Randevu Tarihi
Görüşme Tarihi Seçin
Müsait randevu tarihi bulunamadı
Görüşme Saati Seçin
{{ item.TimeStr }} {{ item.ISAvailable ? 'Müsait' : 'Müsait Değil' }}
Randevu tarihi ve saati daha sonra belirtilecek, satın aldığınız paket miktarı hesabınıza tanımlanacaktır.
Rumuz
Rumuz
Bir rumuz girininiz, bu bilgiyi danışmanınız ve siz hariç kimse bilmeyecektir.
{{ registerValidation.error('NickName')}}
Kişisel Bilgiler
Ad
{{ registerValidation.error('FirstName')}}
Soyad
{{ registerValidation.error('LastName')}}
E-Posta
{{ registerValidation.error('Email')}}
Şifre
{{ registerValidation.error('Password')}}
Şifre (Tekrar)
{{ registerValidation.error('PasswordRetry')}}
Telefon
Telefon Numaranız
{{ phoneValid.ValidationErrors.error('PhoneNumber')}}
Kod ulaşmadı mı ?
Tekrar Gönder
Kodu Doğrulayın
Telefonuna gelen kodu doğrulayın
{{ phoneValid.ValidationErrors.error('Key')}}
{{ validationErrors2.error("CouponCode") }}
Kart Saklama Sözleşmesi'ni okudum, kabul ediyorum.
Onam Formu'nu okudum, kabul ediyorum.
Majör Depresif Bozukluk
Tahmini Okuma Süresi : Dakika | 06/21/2021 Yayınlandı | 03/28/2022 Güncellendi | Kategoriler: Sağlık, Psikoloji

Majör Depresif Bozukluk


Depresyon, çağımızın en yaygın psikolojik hastalıklardan biridir ve her yaş grubunda rastlanabilir. Bu yüzden depresyon nedir, depresyon belirtileri ve tedavileri nelerdir birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konudur. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu sorunla mücadelede sosyal hayattan kopmamak, egzersiz yapmak, uzman yardımı almak ve yakın çevre ile sıkıntıları paylaşmak büyük önem taşır.

Depresyon bir duygu durum bozukluğudur ve insanların hayat kalitesini düşmesine neden olan psikolojik bir hastalıktır. Kişinin, duygu ve düşüncelerini etkileyen depresyon, aynı zamanda davranışlarının da olumsuz yönde değişmesine neden olur. Çağımızın en çok karşılaşılan psikolojik hastalıklardan biri olan depresyon, dünya çapında milyonlarca insanı etkiler. Psikoloji konusunda uzman kişiler tarafından yapılan terapiler ile kişinin depresyonla mücadele etmesi kolaylaşır. Günümüzde Usetappy.com aracılığıyla online olarak yapılabilen bu terapi hizmeti kişilerin depresyonla baş etmesinde önemli rol oynar.


Depresyon Nedir?

Depresyon, günümüzde en çok rastlanan hastalıklardan biri olduğu için depresyon belirtileri sıklıkla araştırılan bir konudur. Öncelikle depresyon nedir iyi bilmek gerekir. İnsanların günlük yaşamlarında bazen karamsar, mutsuz veya hüzünlü hissetmesi son derece olağandır. Fakat depresyon bedensel, duygusal ve düşünsel bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden önemsenmesi gereken bir problemdir.

Majör depresif bozukluk ya da klinik depresyon olarak da bilinen depresyon, sürekli bir üzüntü hali ve bununla birlikte çevrede olup bitenlere karşı ilgi kaybına da yol açan bir duygu durum bozukluğudur. Bu durum haftalarca hatta yıllarca sürebilir. Depresyona giren kişinin düşünce ve davranışları bu durumdan etkilenir. Bu da kişide meydana gelebilecek fiziksel ve duygusal sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Her yaşta ortaya çıkabilen depresyon, genellikle 20’li ya da 30’lu yaşlarda başlar.

Depresyon, toplumda %8 ila %10 oranında görülürken, kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır. Yapılan araştırmalar, erkeklerde görülme oranı onda bir iken kadınlarda yaklaşık beşte bir oranında olduğunu göstermiştir. Depresyon tanısı almış ve semptomları gittikçe ağırlaşan kişilerde intihara bağlı ölüm riski %15 civarıdır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kişinin sağlığını ve düşünsel faaliyetlerini olumsuz etkileyen depresyon, farklı hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olabilir.. Var olan hastalıkların ise daha fazla kötüleşmesine sebebiyet verir. Depresyon ciddi bir hastalık olsa da çoğu zaman kişinin kendisi ya da yakınları tarafından fark etmeyebilir.

Depresyon belirtileri duygusal olabildiği gibi fiziksel de olabilir. Süreç boyunca yaygın olarak görülen depresyon belirtileri şu şekilde sıralanır:

 • Sürekli hüzünlü, üzgün ve mutsuz hissetmek
 • Sebepsiz yere ağlamak, boşlukta olma ve umutsuzluk hissi
 • Hayattan keyif almamak
 • Değersiz veya suçlu hissetmek
 • Odaklanma, düşünme ve karar alma konusunda sıkıntı yaşamak
 • Rutin aktivitelerin çoğuna karşı isteksizlik
 • Konuşmada ve harekette yavaşlık
 • Öfke patlaması, sinir veya hayal kırıklığı
 • Kilo değişimi
 • Unutkanlık
 • Sırt ve baş ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklar
 • Ölüm ve intihar düşüncesi
 • Halsizlik ve sürekli yorgun olma hissi
 • Uyku bozukluğu

Bu belirtiler kişinin yaşam kalitesini çok büyük oranda etkiler. Depresyonda olan kişiler kimi zaman sebepsiz yere bile mutsuz ve umutsuz hissedebilir. Tappy üzerinden alınan online psikolog hizmeti, kişinin depresyonla mücadele etmesini kolaylaştırır ve depresyonun önüne geçer.


Depresyon Nasıl Başlar?

Depresyon, beyindeki kimyasal dengenin bozulması, psikolojik ve sosyal faktörlerin olumsuz bir sonucu olarak ortaya çıkar. Beyinde yer alan noradrenalin ve serotonin olarak bilinen kimyasal maddelerin sinir hücreleri arasındaki sinaps adı verilen boşluktaki miktarları azalır. Bu azalma bazen kendiliğinden olur, bazen de kişi için stresli olayların yaşanması sonucu gerçekleşir. Bu da depresif duyguların ortaya çıkmasına neden olur.

Aile öyküsünde depresyon olan kişilerin depresyona girme ihtimali daha yüksektir. Depresyonun başlamasının en büyük nedenlerinden birisi kalıtsal faktörlerdir. Gebelik döneminden hemen sonra, menopoz dönemi ve tiroid sorunları hormon değişimine neden olabilir. Hormon dengesinin bozulması depresyona sebebiyet verir. Depresyonu ortaya çıkaran diğer nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ölüm, kayıp ve istismar gibi kişide derin üzüntülere neden olan travmalar
 • Aile içi sıkıntılar, okul, iş, ilişki sorunları
 • İleri derecede sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Felç, kanser, kalp hastalıkları gibi ciddi ya da kronik hastalıklar
 • Uyku hapları gibi bazı ilaçların kullanımı


En Tehlikeli Depresyon Hangisi?

Depresyon bir kişilik zayıflığı ve sorunu değildir.Depresyonda olan kişi yaşadığı bu semptomların nedenini bilmeyebilir. Depresyon birçok farklı türü olan bir hastalıktır. Majör depresyon, kronik depresyon, doğum sonrası depresyon gibi birçok depresyon çeşidinde hasta farklı belirtiler gösterir. Ancak atipik depresyon (gülümseyen depresyon) en tehlikeli depresyon çeşididir. Çünkü dışarıdan fark edilmesi çok zordur. Kişi depresyonda olduğunun farkında değildir.

Kişi gündelik hayatına hiçbir sıkıntı yokmuş gibi devam eder. Atipik depresyon yaşayan kişiler iyi bir haber aldığında veya kimi ortamlarda mutlu hissedebilse de bu mutluluk dalgalı ve kısa sürelidir. Atipik depresyon, kişinin genellikle her an kötü bir şey olacakmış hissini yaşamasına neden olur. Bu kişiler, insanlara güvenme konusunda sıkıntı yaşar ve terk edilme korkusu yaşar. Atipik depresyonun en önemli belirtilerinden birisi ise kişinin kendini sürekli yorgun ve üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissetmesidir.

Atipik depresyonun tehlikeli olmasının en önemli sebeplerinden biri de yüksek intihar riski taşımasıdır. Bu yüzden erken erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Atipik depresyon belirtileri;

 • Belirgin kilo artışı
 • Aşırı yemek yeme
 • Yoğun uyku hali
 • Reddedilmeye karşı hassasiyet
 • Kollar ve bacaklarda ağırlaşma hissi


Depresyon Tanısı Nasıl Konur?

Depresyon tanısı genellikle fizik muayenesi ile başlar. Doktor fiziksel muayene esnasında kişinin sağlığı hakkında sorular sorar. Depresyonun kaynağı bazı vakalarda fiziksel sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabilir. Fiziksel muayeneden sonra laboratuvar testleri gerekebilir. Bu aşamada doktor tam kan sayımı adı verilen bir kan testi uygulayabilir ve tiroid bezinin düzgün çalıştığından emin olmak için bazı testler isteyebilir.

Bu aşamalardan sonra psikiyatrik değerlendirme gerçekleşir. Kişide, depresyon belirtileri olup olmadığını tespit edebilmek için uzman doktor bazı sorular sorar. Duygu, düşünce ve davranış kalıpları hakkında bilgi edinmek için bir anket doldurulması istenebilir.

Paylaşmak Güzeldir :)

Benzer Gönderiler

img description

{{item.Title}}

{{item.Summary.length > 250 ? item.Summary.substring(0,250) : item.Summary}}

{{moment(item.CreateDate).format("LLL")}}